niespożyty, niepożyty

Czy jest uzasadnione zastosowanie słowa spożyty w zwrocie niespożyte siły? Mnie ciągle wydaje się, że można powiedzieć tylko niepożyte siły. Jeżeli opinia będzie nie po mojej myśli, proszę o jej uzasadnienie.
Pozdrawiam
Maria Lipszyc
Możemy mówić o niespożytych siłach albo o niepożytych siłach – obie formy są poprawne, ale druga jest dużo rzadsza i przestarzała. Pochodzi ona od czasownika pożyć, który dawniej znaczył m.in. zużyć. Ponieważ czasownik ów nie jest już używany w takim znaczeniu, forma niepożyty straciła motywację, przestała się jasno tłumaczyć i coraz więcej osób zastępuje ją formą niespożyty.
Mirosław Bańko