niestandardowe nazwy własne

Witam,
Czy np. w tekscie o Erazmie z Rotterdamu [i in.] można, będąc w niezgodzie z ortografią, zastępując jego imię, pisać Rotterdamczyk, Florentczyk etc.
Dziękuję, mz
Niezgodne z ortografią jest pisanie wielką literą nazw mieszkańców miast. Pani intencja jest jednak inna i dobrze uzasadniona: słowo Rotterdamczyk ma odnosić się do jednej osoby i funkcjonować jako nazwa własna. Dlatego nie ma nic złego w pisaniu go wielką literą.
Mirosław Bańko