nieważne

Czy oddzielny zapis zwrotu „nie ważne” jest poprawny w przypadku następującego zdania: „Nie ważne, czy sprzedajesz czy wynajmujesz nieruchomość, chwytliwy tytuł, wyczerpujący opis, a przede wszystkim atrakcyjne zdjęcia, to Twój must-have”.

Pozdrawiam

Nieważne jest zapisywane łącznie, ponieważ partykułę nie z przymiotnikami w stopniu równym pisze się razem, por. np.

  • Nieważne, który z was weźmie winę na siebie. Karę poniesiecie obydwaj.
  • To, co zdarzyło się w przeszłości, jest nieważne. Dla mnie liczy się tylko przyszłość.
  • Nieważne, że nie jest wart swojej ceny. Muszę go kupić.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy mamy do czynienia z wyraźnymi przeciwstawieniami, por. np. nie ważne, ale najważniejsze; nie ważne dokumenty zadecydowały, lecz słowa, albo też ośrodkiem konstrukcji jest spójnik ani, por. np. wiadomości nie ważne ani nie ciekawe. W przywołanym w pytaniu wypowiedzeniu żadna z opisanych powyżej okoliczności nie zachodzi.

Adam Wolański