nijak się ma…

Czy wyrażenie coś nijak się ma wymaga formy zaprzeczonej czasownika, a więc coś nijak się nie ma, czy bardziej poprawna jest forma coś nijak się ma? Pozdrowienia dla zespołu.
Słowo nijak zwykle wymaga obecności partykuły nie – mówimy np. „Nijak nie mogłem tego zrozumieć”, a nie „Nijak mogłem to zrozumieć”. Wyrażenie (coś) nijak się ma do czegoś 'coś nie ma związku z czymś' jest jednak sfrazeologizowanym wyjątkiem i zwykle występuje bez negacji partykułowej. Wprawdzie i od tego wyjątku zdarza się widzieć wyjątki, ale sądzimy, że znajdują się one już poza normą językową.
Mirosław Bańko