niniejszy

Zastanowiło mnie zdanie z instrukcji DVD: „należy podłączyć niniejszą nagrywarkę”. W słowniku języka polskiego definicja słowa niniejszy brzmi: 'ten oto, ten właśnie', więc niby wszystko jest w porządku, jednak podane przykłady użycia słowa: „pismo, artykuł, dokument, tekst, oświadczenie, wystąpienie, uchwała, wypowiedź” dość wyraźnie nie obejmują niczego, co mieściłoby się w kategorii przedmiotów pospolitych. Czy zatem można mówić o niniejszej nagrywarce, rowerze, oknie czy ciastku?
Definicja na ogół nie przesądza o łączliwości słowa (choć np. Inny słownik języka polskiego PWN daje tu wyraźne wskazówki), bardziej wiarygodne są pod tym względem korpusy językowe, np. dostępny w internecie Korpus Języka Polskiego PWN albo większy, choć na razie słabiej zróżnicowany, Narodowy Korpus Języka Polskiego. Podzielam Pana obawy, że niniejsza nagrywarka to nietypowe połączenie wyrazowe. Na miejscu autorów instrukcji pisałbym po prostu o nagrywarce („Należy podłączyć nagrywarkę…”), kontekst przecież nie pozostawia wątpliwości, o które urządzenie chodzi. „Poczęstuj się niniejszym ciastkiem” – mógłby powiedzieć kabareciarz wyśmiewający czyjąś sztywną mowę, ale nie zdrowy na umyśle (chciałoby się powiedzieć: na języku) człowiek, który chce kogoś czymś poczęstować.
Mirosław Bańko, PWN