niszowy

Ostatnio spotkałem się z pytaniem: „Co oznacza słowo niszowy?”. Odpowiedziałem własnymi słowami, że „subkulturowy; popularny w drobnych, często zamkniętych kręgach, społecznościach”. W Państwa słowniku ta definicja jest zupełnie inna. Co dokładnie oznacza słowo niszowy i dlaczego jego popularne znaczenie nie jest ujęte w słowniku?
W słowniku, który prawdopodobnie ma Pan na myśli, dostępnym bezpłatnie na PWN-owskiej stronie WWW, słowo niszowy przytoczono bez definicji, wyłącznie jako wyraz pochodny od słowa nisza. To ostatnie ma jednak kilka znaczeń, dlatego nieoczywiste jest, którego z nich dotyczy pochodny przymiotnik.
Najczęściej jako niszowe określa się to, co dotyczy niszy (czyli wolnego miejsca) na rynku jakichś towarów lub usług, por. „Był to więc idealny moment do wprowadzenia produktu o profilu niszowym, pozycjonowanego pomiędzy wyżej wymienionymi typami napojów”. Ponieważ rodzajem usług jest też działalność artystyczna, stosunkowo liczne przykłady użycia słowa niszowy jej właśnie dotyczą, por. „Wcześniejsze albumy nagrane na Madagaskarze i w Norwegii przez amerykańskich gitarzystów Henry'ego Kaisera i Davida Lindleya pozostały zjawiskami niszowymi”. Przytoczone cytaty pochodzą z Korpusu Języka Polskiego PWN, w którym można napotkać nawet niszowe partie polityczne i niszowe związki sportowe.
Mirosław Bańko, PWN