niszowy

niszowy
31.01.2008
Ostatnio spotkałem się z pytaniem: „Co oznacza słowo niszowy?”. Odpowiedziałem własnymi słowami, że „subkulturowy; popularny w drobnych, często zamkniętych kręgach, społecznościach”. W Państwa słowniku ta definicja jest zupełnie inna. Co dokładnie oznacza słowo niszowy i dlaczego jego popularne znaczenie nie jest ujęte w słowniku?
W słowniku, który prawdopodobnie ma Pan na myśli, dostępnym bezpłatnie na PWN-owskiej stronie WWW, słowo niszowy przytoczono bez definicji, wyłącznie jako wyraz pochodny od słowa nisza. To ostatnie ma jednak kilka znaczeń, dlatego nieoczywiste jest, którego z nich dotyczy pochodny przymiotnik.
Najczęściej jako niszowe określa się to, co dotyczy niszy (czyli wolnego miejsca) na rynku jakichś towarów lub usług, por. „Był to więc idealny moment do wprowadzenia produktu o profilu niszowym, pozycjonowanego pomiędzy wyżej wymienionymi typami napojów”. Ponieważ rodzajem usług jest też działalność artystyczna, stosunkowo liczne przykłady użycia słowa niszowy jej właśnie dotyczą, por. „Wcześniejsze albumy nagrane na Madagaskarze i w Norwegii przez amerykańskich gitarzystów Henry'ego Kaisera i Davida Lindleya pozostały zjawiskami niszowymi”. Przytoczone cytaty pochodzą z Korpusu Języka Polskiego PWN, w którym można napotkać nawet niszowe partie polityczne i niszowe związki sportowe.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!