nocnik

Dzień dobry!
Moje pytanie: czy słowo nocnik użyte w poezji to wulgaryzm? „Łbem o nocniki chłodne trącając…” (Julian Tuwim, Mieszkańcy).
Pozdrawiam
Rafał
Wulgaryzmem nocnik na pewno nie jest, nie można nawet powiedzieć, żeby był słowem potocznym, w słownikach widnieje bez kwalifikatora. Tylko dlatego, że odnosi się do czynności fizjologicznych, może razić poczucie dobrego smaku, zwłaszcza jeśli rozmowa dotyczy spraw ducha, a nie ciała. W Słowniku eufemizmów Anny Dąbrowskiej zanotowano jako eufemizm naczynie nocne, skąd wynika, że nocnik bywa czasem niepożądany i trzeba jego wydźwięk złagodzić.
W wierszu Tuwima nocnik jest oczywiście środkiem stylizacji, na równi z takimi wyrazami użytymi przez poetę, jak łeb, morda i tyłek. Można je wszystkie określić jako prozaizmy; wulgaryzmami bym ich nie nazwał.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski