nominacja

Słownik języka polskiego PWN pod hasłem nominacja zawiera tylko dwie definicje: 1. mianowanie …, 2. jęz. … Tymczasem słyszy się, że „film uzyskał nominację do Oskara”. Nie znaczy to, że już nagrodę otrzymał. Czy można zatem powiedzieć, że ktoś został „nominowany do otrzymania pewnego urzędu lub nagrody” w znaczeniu, że został wyznaczony jako kandydat do tegoż urzędu lub nagrody?
Brak jakiejś definicji w słowniku nie oznacza, że wyraz w danym znaczeniu nie może wystąpić – słowniki nie są w stanie zarejestrować wszystkich znaczeń.
W tym jednak wypadku słownikarze nadążają. Wyraz nominacja, jak podaje Inny słownik języka polskiego (też wydany przez PWN), oznacza: 1) oficjalne powołanie kogoś na jakieś stanowisko, 2) zgłoszenie kandydatury do czegoś. A w takim razie można powiedzieć, że ktoś został nominowany na stanowisko dyrektora itp. O nominowaniu do nagrody nie trzeba mówić, bo przykładów ciągle dostarczają telewizje.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski