nośność na…?

Czy można byłoby uznać za poprawny niewątpliwy skrót, stosowany jednak często w języku techniki, taki jak: nośność podpory na obciążenie pionowe? Poprawniej byłoby pewnie wytrzymałość na…, ale z technicznego punktu widzenia to jest już inny termin, lub nośność podpory w zakresie obciążenia pionowego, czy jednak warto tutaj toczyć walkę z ustalonym już zwyczajem?
Dziękuję i pozdrawiam.
Mamy tu do czynienia ze sformułowaniem środowiskowym, które – jak rozumiem – jest użyteczne i zrozumiałe dla osób posługujących się nim. Można by je zaakceptować wyłącznie jako środowiskowe, ale lepiej znaleźć inną konstrukcję, która będzie zrozumiała także dla niespecjalistów. Konstrukcja nośność podpory w zakresie obciążenia pionowego jest nieco dłuższa, ale za to nie kłóci się z gramatyką.
Mirosław Bańko