nowelizacja

Czy nowelizacja oznacza unowocześnienie? W internecie można czasem przeczytać o nowelizacjach stron. Mało tego, wśród kinomanów słowo to jest dość popularne i oznacza powieść napisaną na podstawie scenariusza filmowego, np. „Przeczytałem nowelizację tego filmu”. Takiego znaczenia słowa nowelizacja nie podaje chyba żaden słownik. Czy można spodziewać się, że już wkrótce będzie się powszechnie mówić o nowelizacjach filmów, tak jak o ekranizacjach powieści? Nie bardzo mi się to podoba…
Nowelizacja to nie tyle 'unowocześnienie', ile po prostu 'zmiana', zwłaszcza gdy chodzi o przepisy, regulaminy, ustawy i tym podobne dokumenty. O nowelizacjach filmu chyba dotychczas nie słyszałem. Gdybym usłyszał, pomyślałbym najpierw, że chodzi o zamianę filmu w nowelę. Nowe znaczenie nowelizacji, o którym Pan pisze, może pochodzić od angielskiego novel 'powieść'. Po polsku dosłownie „upowieściowienie”, ale nie polecam tego słowa, ponieważ doraźnie je utworzyłem. Czy nie wystarczą nam takie określenia, jak adaptacja powieściowa, adaptacja filmu na powieść albo najkrócej – beletryzacja? Co prawda, wszystkie trzy oznaczają przede wszystkim czynność, a nie jej rezultat. To samo jednak dotyczy nowelizacji, dodatkowo obciążonej swoim tradycyjnym znaczeniem.
Mirosław Bańko, PWN