o Joysie

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o informację, która pisownia jest prawidłowa: spotykany w starszych tekstach joyce'olog czy bardziej spolszczony joysolog? Analogicznie do do Joyce'a czy o Joysie? Spotkałam się z obiema wersjami – stąd moje pytanie. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Anna Filipek
Poprawna jest i forma Joyce'a, i Joysie. Jedna drugiej nie wyklucza, ponieważ występują w różnych przypadkach. Pochodny przymiotnik powinniśmy pisać joyce'olog, analogicznie do przymiotnika J/joyce'owski, zanotowanego w WSO PWN. O użyciu apostrofu w odmianie nazwisk – zob. par. [244]–[248] WSO.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski