o komputerowych nazwach własnych

1. Są karty graficzne GeForce i Radeon. Jak napiszemy: GeForce-ów czy GeForce’ów, Radeon-ów czy Radeon’ów, może Radeonów? Jaka jest zasada?
2. Są nazwy firm: NVIDIA i AMD. NVIDIA to [nie] akronim, lecz pełna nazwa firmy (nazwa ma być pisana z dużych liter). AMD to akronim od Advanced Micro Devices. Na koniec jeszcze mamy firmę Intel. Pytanie jest analogiczne – jak napiszemy: NVIDIA-ę, NVIDIA’ę czy NVIDIĘ? Jak to się ma w przypadku firm takich jak AMD? Intel-em czy Intel’em, a może Intelem?
1. Naszą końcówkę do nazw obcych zakończonych małą literą dopisujemy zwykle bez jakichkolwiek dodatkowych znaków, powinniśmy więc pisać Radeonów. Wyjątek stanowią przede wszystkim nazwy zakończone na niewymawiane -e, toteż napiszemy GeForce [wym. dżifors], GeForce’a, GeForce’ów itd. (ale uwaga: o GeForsie).
2. Nazwę NVIDIA (producent komputerowych układów graficznych) w przypadkach zależnych zapisujemy analogicznie do AGFA, IKEA (AGF-y, IKE-i lub Agfy, Ikei), a więc NVIDI-i, NVIDI-ę lub Nvidii, Nvidię. Myślę, że lepiej stosować drugi wariant zapisu.
AMD (nazwa producenta procesorów) to skrótowiec zakończony w wymowie na samogłoskę inną niż -a, nie będziemy go więc odmieniać.
Intel to nazwa innego producenta procesorów, którą odmieniamy tak jak polskie wyrazy o podobnym zakończeniu, np. hotel, a zapisujemy również tak samo: Intela, Intelem itd.
Jan Grzenia