o oknach i dziewczętach

Z jakimi formami liczebnika – dwa, trzy, cztery czy dwoje, troje, czworo – łączą się dziewczęta? Liczebników zbiorowych używa się m.in. do nazw istot niedorosłych oraz nazw istot różnej płci – czy to oznacza, że w tych wypadkach wyłącznie zbiorowe są poprawne, a te zwykłe już nie? Sprawę komplikuje to, że słowo dziewczęta nie musi oznaczać osób niedorosłych, dlatego dwoje dziewcząt brzmi trochę, jakby były innej płci.
A przy okazji: czy dopuszcza się dwoje okien?
Dla niedorosłych nazw zwierząt na , w liczbie mnogiej -ęta, słowniki poprawnej polszczyzny przewidują łączliwość z liczebnikami zbiorowymi jako wzorcową, ale w tzw. normie potocznej dopuszczają liczebniki główne, np. dwoje (troje, czworo, pięcioro) kurcząt, potocznie dwa (trzy, cztery) kurczęta i pięć kurcząt.
Dziewczęta ze względu na swoją odmianę należą do tego samego zbioru rzeczowników, ale swoboda ich użycia jest mniejsza, gdyż ww. oboczność form dotyczy tylko ich połączeń z liczebnikami od troje i trzy w górę, podczas gdy dwoje dziewcząt (podobnie jak oboje dziewcząt) to według słowników jedyna forma poprawna.
W Korpusie Języka Polskiego PWN pięć dziewcząt występuje cztery razy, a pięcioro dziewcząt ani razu; cztery dziewczęta – sześć razy, a czworo dziewcząt – raz; trzy dziewczęta – cztery razy, a troje dziewcząt – znowu raz. Liczby te nie są duże, ale przewaga form z liczebnikiem głównym jest stała, przy czym konstrukcje traktowane przez słownik jako potoczne nie występują wcale w potocznych rozmowach ani np. czatach, lecz głównie w gazetach. Co więcej, jedyne przykłady na troje dziewcząt i czworo dziewcząt, jakie występują w korpusie, pochodzą z książki prof. Andrzeja Markowskiego, notabene redaktora naukowego Nowego / Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN. Wynika stąd, że nikt spośród autorów kilku tysięcy publikacji książkowych, prasowych i internetowych zawartych w naszym korpusie nie zaryzykował użycia konstrukcji troje (czworo) dziewcząt – nikt, oprócz prof. Markowskiego.
A jak jest z dwojgiem dziewcząt, które wymieniony słownik traktuje w sposób specjalny, skąd można by wnosić, że w tekstach korpusu PWN konstrukcja ta będzie zdecydowanie dominować nad konstrukcją dwie dziewczęta? Otóż dwoje dziewcząt korpus notuje pięć razy, a dwie dziewczęta nie występują w korpusie wcale. Wynik ten jest zgodny z opinią słownika, ale znów budzi zdziwienie stosunkowo skromna – jak na korpus liczący około 80 milionów słów – liczba cytatów. Widocznie mówiący i piszący po polsku nie mają potrzeby zbyt często liczyć dziewcząt (wolą liczyć dziewczyny i dziewczynki).
Podaję na koniec wyniki z Google'a, z polskich stron WWW: dwoje dziewcząt – 223 razy, dwie dziewczęta – 220 razy; troje dziewcząt – 94 razy, trzy dziewczeta – 937 razy; czworo dziewcząt – 281 razy, cztery dziewczęta – 918 razy; pięcioro dziewcząt – 185 razy, pięć dziewcząt – 1780 razy. Przy wszystkich zastrzeżeniach, jakie można mieć do statystyk internetowych, ogólna tendencja jest dobrze widoczna: odchodzimy od liczenia dziewcząt za pomocą liczebników zbiorowych, stosunkowo często sięgając po nie jeszcze, gdy chodzi o małe liczby, zwłaszcza liczbę dwa.
A dwoje okien to bardzo ciekawy przykład: rozumiem, że chodzi o identyczne okna występujące parami, w tym sensie analogiczne do dwojga drzwi. Słowniki o dwojgu oknach milczą, choć z Pana pytania i z kwerendy internetowej wynika, że przynajmniej od słowników poprawnej polszczyzny moglibyśmy oczekiwać, aby się do tej konstrukcji odniosły. Osobiście dwojga okien nie polecam. Ciekawe jednak, że dwoje okien w polskim internecie ma więcej poświadczeń niż czworo dziewcząt.
Mirosław Bańko, PWN