o pleonazmach

 
o pleonazmach
20.06.2010
Chciałem dowiedzieć się, czy wyrażenie wyrównywanie nierówności, można uznać za pleonazm. Tłumaczono mi, że jest to sformułowanie poprawne, gdyż nierówności można nie tylko wyrównywać, ale także i potęgować. Idąc za tym przykładem i analizując klasyczny pleonazm schodzić w dół, można dojść do wniosku, że sformułowanie takie także jest poprawne, gdyż schodzić można nie tylko w dół, ale i ze ścieżki czy z linii strzału.
Pozdrawiam.
Wyrównywanie nierówności mnie w ogóle nie razi, a schodzenie w dół – owszem, budzi niepokój. Prawdopodobnie wynika to stąd, że schodzenie bardzo silnie kojarzy się z ruchem w dół, podczas gdy nierówności nie przywodzą natychmiast na myśl wyrównywania czegoś. Myślę, że w szczególnych okolicznościach nawet schodzenie w dół może być uzasadnione, np. „Zamiast zejść na bok zaczęli schodzić w dół”. Ogólnie biorąc, pleonazmów nie można traktować doktrynalnie. Ocena konkretnej wypowiedzi zależy od wielu czynników, np. w zdaniu, które przytoczyłem wyżej, istotne jest kontrastywne zestawienie okoliczników: na bok vs. w dół.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!