o pleonazmach

Chciałem dowiedzieć się, czy wyrażenie wyrównywanie nierówności, można uznać za pleonazm. Tłumaczono mi, że jest to sformułowanie poprawne, gdyż nierówności można nie tylko wyrównywać, ale także i potęgować. Idąc za tym przykładem i analizując klasyczny pleonazm schodzić w dół, można dojść do wniosku, że sformułowanie takie także jest poprawne, gdyż schodzić można nie tylko w dół, ale i ze ścieżki czy z linii strzału.
Pozdrawiam.
Wyrównywanie nierówności mnie w ogóle nie razi, a schodzenie w dół – owszem, budzi niepokój. Prawdopodobnie wynika to stąd, że schodzenie bardzo silnie kojarzy się z ruchem w dół, podczas gdy nierówności nie przywodzą natychmiast na myśl wyrównywania czegoś. Myślę, że w szczególnych okolicznościach nawet schodzenie w dół może być uzasadnione, np. „Zamiast zejść na bok zaczęli schodzić w dół”. Ogólnie biorąc, pleonazmów nie można traktować doktrynalnie. Ocena konkretnej wypowiedzi zależy od wielu czynników, np. w zdaniu, które przytoczyłem wyżej, istotne jest kontrastywne zestawienie okoliczników: na bok vs. w dół.
Mirosław Bańko, PWN