o przecinku na święta

Szanowny Panie Profesorze,
przy okazji przygotowywania oferty świąteczej w biurze rozgorzała dyskusja nad zdaniem: „Zbliża się koniec roku(,) a wraz z nim czas prezentów”. Pytanie dotyczy owego przecinka przed a – czy jest tam niezbędny?
Serdecznie dziękuję za pomoc.
Anna Maciejewska
Tak, przecinek jest konieczny. Można by go pominąć tylko ze względów graficznych, np. na plakacie lub w druku reklamowym, jeśli wymienione hasło zostałoby potraktowane jako element projektu graficznego, a po słowie roku zostałby złamany wiersz. Podobnie gdyby ktoś napisał książkę o takim tytule, to na końcu wersu nie umieścilibyśmy przecinka. Gdyby jednak tekst złamano inaczej i przecinek miałby się znaleźć w środku wiersza, to nie należałoby go pomijać.
Mirosław Bańko, PWN