o tyle…, iż…

Witam. Chciałby prosić wyjaśnienie następujących wątpliwości: czy obok niewątpliwie poprawnej konstrukcji spójnikowej o tyle…, o ile… można uznać za poprawną także następującą konstrukcję": … o tyle…, iż…? Na przykład: „Przemówienie pana X było o tyle niezręczne i irytujące, iż potrafił on w jednym zdaniu wyrazić dwa sprzeczne ze sobą poglądy”. Chodzi tu o konstrukcję, w której wyrażenie o tyle oznacza 'z tego względu, z tej przyczyny', ale zachowuje swój pierwotny odcień znaczeniowy.
Nie tylko o tyle…, iż… jest poprawne, ale tym bardziej częstsze od niego wyrażenie o tyle…, że… Jak wynika z definicji podanej w Innym słowniku języka polskiego PWN, wyrażeń tych używamy, „aby wyjaśnić w jakim stopniu lub zakresie prawdziwa jest nasza wypowiedź”.
Mirosław Bańko, PWN