o zaprzeczonych imiesłowach po raz enty

Proszę bardzo o rozstrzygnięcie, co jest prawidłowe: wydarzenie niemające miejsca w przeszłości czy też wydarzenie nie mające miejsca w przeszłości? Chociaż obecnie partykułę nie z odmieniającymi się imiesłowami pisze się razem, dopuszczalna jest pisownia rozdzielna. Ale w tym i podobnych przypadkach nie wiem, co jest lepsze…
Dziękuję i pozdrawiam
Janusz Surewicz
Jeśli nie wie Pan, która pisownia jest lepsza, to znak, że należy zdecydować się na pisownię łączną. Wprowadzono ją jako ułatwienie dla osób, które nie widzą różnicy między nieopisanymi trudnościami a krajami nie opisanymi przez podróżników albo nie chcą się nad takimi niuansami zastanawiać. W wielu wypadkach zresztą różnicy naprawdę nie ma: tak jest właśnie w Pana przykładzie, w którym z różnicą pisowni trudno byłoby skorelować jakąś różnicę sensu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski