o znieważaniu, ruchu samochodwym i o budowie zdania

Witam,
mam następujące pytanie: która forma jest poprawna (a może obie)? „Odczekawszy, aż ruch samochodowy zelżał, przebiegli na drugą stronę ulicy” czy „Odczekawszy, aż ruch samochodowy zelży, przebiegli na drugą stronę ulicy”.
Dziękuję, pozdrawiam,
JCeler.
Nie zelży, tylko zelżeje. Ktoś może kogoś zelżyć i jeśli go zelży (!), to tamten może się czuć obrażony. Ruch samochodowy natomiast nie może zelżyć, tylko zelżeć. Tyle o znieważaniu i o ruchu.
Jeśli pominąć ten szczegół, to oba przytoczone zdania są zbudowane poprawnie. Wynika to stąd, że możemy powiedzieć zarówno „Odczekali, aż ruch zelżał”, jak i „Odczekali, aż ruch zelżeje”. W pierwszym wypadku relacjonujemy zdarzenie z perspektywy końca, w drugim – z perspektywy, gdy koniec jeszcze nie nadszedł. Wprawdzie czas przeszły i aspekt dokonany w zdaniu nadrzędnym sugerują, że zdarzenia już zaszło, ale czas przyszły w zdaniu podrzędnym narzuca perspektywę kogoś, kto dopiero czeka na nadejście czegoś, por. „Czekali, aż ruch zelżeje”.
Mirosław Bańko, PWN