obaj, obie, obydwaj i obydwie w celowniku

Która z form jest poprawna podczas gdy zwracamy się do mężczyzn: „dziękuje wam obydwu/obu czy obojgu”?

Jaka będzie poprawna forma w analogicznej sytuacji, kiedy zwracamy się do kobiet?

Liczebnik męskoosobowy obaj ma w celowniku formę obu, a jego synonim obydwajobydwu (albo rzadsze formy: obydwom i obydwóm). Liczebniki żeńskie obie i obydwie mają w celowniku analogiczne formy. Tak więc zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet powiemy i napiszemy: Dziękuję Wam obu (albo: obydwu). Formy celownikowe obojgu i obydwojgu są stosowane w odniesieniu do osób różnej płci.

Adam Wolański