obchody Europejskiej Stolicy Kultury?

Szanowni Państwo,
Wrocław w 2016 roku będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W wielu publikacjach pojawia się sformułowanie obchody Europejskiej Stolicy Kultury. Czy jest ono poprawne? Europejska Stolica Kultury to tytuł przyznawany miastu, czy można tę nazwę potraktować także jako wydarzenie?
Europejska Stolica Kultury to miasto, które w ciągu jednego roku ma okazję zaprezentować życie kulturalne swoje, regionu i państwa. Wyrażenie, o którym mowa w pytaniu, oznacza, że chodzi o wskazanie na tę prezentację kulturalną właśnie. Zgadzam się, że sformułowanie to nie jest udane, ponieważ obchody to „uroczystość organizowana dla uczczenia kogoś lub czegoś”.
Niestety wymyślenie zręcznej formuły nie jest proste. Może tak: wydarzenia roku Europejskiej Stolicy Kultury, imprezy w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, najlepiej chyba jednak wydarzenia w Europejskiej Stolicy Kultury.
Jan Grzenia