obejść staw – po ran enty

Witam.
Otóż nurtuje mnie jedno zagadnienie. Jak powinno brzmieć zdanie: „Jaś obszedł staw więc staw został…” (?). Obszednięty? Obszedłszy? – no właśnie jak to powinno poprawnie brzmieć?
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź
A mnie zastanawia, skąd się wzięło to pytanie. Skierowano je do naszej poradni już wiele razy, w wielu nieznacznie różniących się wersjach. W jednej z nich miejsce stawu zajmuje studnia. Pozwolę sobie więc zacytować własną odpowiedź na pytanie dotyczące studni:
Czasownik obejść nie ma imiesłowy biernego, dlatego nie pozostaje nam nic innego niż „obejść” problem i powiedzieć: „Studnia została okrążona przez Jasia”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski