obiektywne opinie

 
obiektywne opinie
6.01.2009
Czy istnieje coś takiego jak obiektywna opinia i jeśli tak, kiedy możemy o niej mówić? Pytam bo ostatnio zacząłem się „nadziewać” w internecie na wszelkiej maści „obiektywne opinie”, a byłem przekonany, że takowe nie istnieją.
Dużo częściej czyta się o subiektywnych opiniach – wyrażenie to służy zwykle zdyskredytowaniu czyjejś wypowiedzi, np.: „To prywatna i subiektywna opinia profesora – uważa Janusz Dedio, pełnomocnik prezydenta ds. zieleni” (Nowiny). Skoro jednak są subiektywne opinie, to mogą być o obiektywne opinie. Choćby po to, by korzystać z nich w tym samym celu, por.: „Nie była to obiektywna opinia” (przykład mój).
Jeśli twierdzimy, że nasz rozmówca wygłasza subiektywną opinię, to jest to właściwie eufemizm, gdyż moglibyśmy powiedzieć wprost, że się myli. Zazwyczaj jest to także pleonazm, gdyż rozmówca nie kryje, że przedstawia swój punkt widzenia, więc podkreślanie tego nic nie wnosi. Nic – prócz zdewaluowania jego słów.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!