obkładać

Witam! Czy książki okładamy (od okładka) czy obkładamy (od obłożenie)?
Pozdrawiam
Sylwia Baranowska
Wprawdzie słowniki traktują formy okładać i obkładać jako wariantywne (nie dotyczy to potocznego znaczenia 'bić'), niemniej jednak w Korpusie Języka Polskiego PWN nie ma nic o obkładaniu książek, a o okładaniu ich, owszem, coś jest. Inaczej sprawa wygląda w aspekcie dokonanym, gdzie początkowe ob- jest konieczne. Możemy więc obłożyć książkę, ale w trakcie tej czynności zajmujemy się jej okładaniem raczej niż obkładaniem. Znamienne zresztą, że nie ma w słownikach rzeczownika obkładka.
Mirosław Bańko, PWN