oboje Łużyc

Szanowni Państwo,

jak odmienić w bierniku połączenie oboje Łużyce?

W przywołanym w pytaniu wyrażeniu, które oznacza ‘Górne i Dolne Łużyce’, użyto właściwego dla rzeczowników mających tylko liczbę mnogą (pluralia tantum) liczebnika zbiorowego oboje. Liczebnik ten – poza sytuacjami, kiedy określa rzeczowniki nazywające pary małżeńskie – w mianowniku, dopełniaczu, bierniku i narzędniku łączy się z rzeczownikiem w związku rządu (wymaga dopełniacza), a w celowniku i miejscowniku – w związku zgody, por.

  • M. oboje Łużyc,
  • D. obojga Łużyc,
  • C. obojgu Łużycom,
  • B. oboje Łużyc,
  • N. obojgiem Łużyc,
  • Ms. (o) obojgu Łużycach.

Poprawna konstrukcja biernikowa to: oboje Łużyc, por. np.

  • Górnoszwabski szlachcic Georg von Stein był królewskim pełnomocnikiem na Śląsk i oboje Łużyc.
  • Zresztą to państwowe zjednoczenie nie ograniczyło się tylko do Śląska, ponieważ Maciej dołączył do tego kraju oboje Łużyc.
Adam Wolański