obwód kaliningradzki

Dzień dobry,
Mam do Państwa kolejne pytanie. Obwód Kaliningradzki – dużymi czy małymi literami? Należy to traktowac jako nazwę własną czy tak, jak województwa, powiaty: województwo małopolskie, powiat łańcucki?

Dziękuję
Joanna Bryś
Nazwy okręgów administracyjnych powinniśmy pisać małymi literami (zob. „Nowy słownik ortograficzny PWN”, reguła [128]). Faktycznie nazwa obwód kaliningradzki odnosi się do obiektu jednostkowego, jednak w odróżnieniu od republik nie jest to autonomiczny organizm państwowy jak np. Republika Jakucji, lecz część terytorium Federacji Rosyjskiej wyodrębniona ze względów administracyjnych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski