oceany

W przykładowym zdaniu napiszemy: „Opłynął wszerz i wzdłuż Oceany (czy oceany?): Indyjski i Spokojny.”?
Najlepiej przyjąć jedną z dwóch możliwości: 1) „Opłynął wszerz i wzdłuż Ocean Indyjski i Spokojny”. 2) „Opłynął wszerz i wzdłuż oceany Indyjski i Spokojny”. Dwukropek nie jest potrzebny, gdy wymieniamy dwa wyrazy połączone spójnikiem i.
Jan Grzenia