ocenny

Co to znaczy, że coś ma charakter ocenny? I czy nie ma tu błędu w zapisie?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Ocenny znaczy 'zawierający elementy oceny'. Słowo to pochodzi od rzeczownika ocena i zostało utworzone tak samo jak naganny od rzeczownika nagana.
Duże słowniki, w których można by się spodziewać słowa ocenny, nie mają go. Bez trudu natomiast znajdziemy je w tekstach, np. „Jeżeli w tekście określonym jako sprostowanie pojawiają się elementy ocenne (polemiczne), to pozbawiają one cały tekst prawnego charakteru sprostowania” (Rzeczpospolita), „Należy zwrócić uwagę na dwie zwłaszcza postaci splątania wypowiedzi o charakterze opisowym i charakterze ocennym” (Zygmunt Ziembiński, Logika praktyczna).
Stosunkowo wysoka frekwencja słowa ocenny zdziwiła mnie. Na co dzień mamy bliskoznaczne przymiotniki oceniający i wartościujący, a w sytuacjach wymagających czegoś bardziej oryginalnego – mądre słowo ewaluacyjny. Ciekawe, że w tej sytuacji ocenny jest w ogóle potrzebny.
Mirosław Bańko, PWN