ocknąć

Dzień dobry,
zwykle coś ocknęło kogoś (np. dźwięk telefonu), ale czy ktoś też może kogoś ocknąć albo czy Bóg może ocknąć człowieka?
Pozdrawiam serdecznie,
jrepeć
Bóg wszystko może, ale w Narodowym Korpusie Języka Polskiego nie ma na to dowodów. Nie znalazłem też przykładów na to, aby człowiek „ocykał” człowieka. Nawiasem mówiąc, choć ostatnią formę ująłem w cudzysłów, jako – jak mi się wydawało – praktycznie nieużywaną, NKJP ma na nią 44 przykłady, m.in. z Leśmiana: „Zdawało mi się, że wciąż i nieustannie ocykam się z rozmaitych przykrych snów” (Przygody Sindbada Żeglarza).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski