oczekiwać

Czy poprawny jest tylko zwrot oczekiwać na coś? Czy można zupełnie poprawnie oczekiwać czegoś?
Można oczekiwać na coś i można oczekiwać czegoś. Prawdopodobnie nie w każdym kontekście zwroty te są wymienne, ale ich porównawcza analiza to pracochłonne zadanie (słowniki nie zawierają gotowego rozwiązania). Może Pani przyjrzeć się ich użyciu w Narodowym Korpusie Języka Polskiego. Zwłaszcza narzędzie pod nazwą kolokator powinno okazać się użyteczne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski