oczujnikować

Czy słowo „oczujnikować” (zainstalować na maszynie czujniki) jest poprawne? W języku polskim występują słowa takie jak: oświetlić, obramować, zaczopować, zaczipować. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Czasownik oczujnikować w znaczeniu ‘zainstalować na czymś lub na kimś czujnik’ jest spotykany w uzusie, por. np.

  • Decyzja o tym, aby oczujnikować Pszczynę pod katem zanieczyszczenia pyłami PM 2,5 i PM 10 wynika z potrzeby społecznej – tłumaczy burmistrz Dariusz Skrobol.
  • Drugi sposób jest taki, żeby oczujnikować to zewnętrznymi czujnikami.
  • Jednostka sterująca jest dosyć droga, a dodatkowo cały silnik trzeba oczujnikować.
  • Musieliśmy oczujnikować zasobnik i wyposażyć go w grzałkę elektryczną oraz stosowne zabezpieczenia.
  • Urządzenia codziennego użytku możemy oczujnikować i za pomocą globalnej sieci połączyć ze sobą.
  • W dobie internetu rzeczy możemy oczujnikować każdą linię produkcyjną, maszynę, kluczowe miejsce w procesie i w czasie rzeczywistym zbierać dane i przesyłać je w dowolne miejsce na świecie.
  • W tym odcinku dowiesz się, jak ważne jest monitorowanie swojej instalacji, jak ją zoptymalizować i właściwie oczujnikować.
  • Zainwestowała w technologię i wyposażyła rowery zawodników w szereg sensorów, np. nacisku na pedały, pochylenia, a do tego oczujnikowała samych kolarzy.

Omawiany tu neologizm jest poprawnie utworzony pod względem słowotwórczym. Przyrostek o- regularnie tworzy w polszczyźnie czasowniki odczasownikowe (por. np. okroić, omówić, opiec, osadzić, osiać, otoczyć, owiązać). Forma oczujnikować jest ekonomiczniejsza od kilkuwyrazowego zwrotu peryfrastycznego opisującego czynność instalowania czujnika bądź czujników. Należy wszakże pamiętać, że wyraz ten wchodzi wyłącznie w skład profesjolektu przedstawicieli zawodów związanych z techniką czujnikową i pomiarową, a więc odmiany języka potocznego. Nie powinien być zatem używany w odmianie oficjalnej polszczyzny.

Adam Wolański