od Sasa do lasa

Witam. Jak poprawnie zapisać powiedzenia:

a) od sasa do lasa czy od Sasa do lasa,

b) do jasnej Anielki czy do jasnej anielki,

c) kurna Olek czy kurna olek?

Dziękuję za wyjaśnienia.

Inny słownik języka polskiego zaleca następujące zapisy: (a) od Sasa do lasa, (b) do jasnej anielki (jednak zapis do jasnej Anielki nie powinien być – moim zdaniem – uznawany za błędny). Trzeciego z podanych wyrażeń nie notuje chyba żaden słownik, proponuję zapisywać kurna Olek.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

    Głowy nie dam, ale „lasa” reprezentuje zniekształcone Lecha, więc – lasa – powinno być wielką literą.

    Jacek Rogala

    Przywołany przez autora Porady Inny słownik języka polskiego podaje prawdopodobne pochodzenie tego powiedzenia:

    „Aluzja do rozgrywek politycznych między Augustem II i Augustem III z dynastii Sasów (z saskiej dynastii Wettynów - popr. red.) a Stanisławem Leszczyńskim”.

    Wskazuje to, że „Las” pochodzi od Leszczyńskiego.

    Redakcja