od… do…

Moje pytanie dotyczy zapisu wyrażeń określających zakres liczbowy, a mianowicie czy poprawne są konstrukcje: rura o średnicy 10 do 20 mm. Moje wyczucie językowe mówi, że w podanym przykładzie brakuje przyimka od, chyba że przyimek do zastąpimy tu myślnikiem. Czy mam rację? Szukałam jakiegoś źródła poprawnościowego, które potwierdziłoby moje przekonania, ale go nie znalazłam.
Pozdrawiam serdecznie.
AG
W starannej wypowiedzi, np. naukowej, lepiej napisać rura o średnicy od 10 do 20 mm lub rura o średnicy 10–20 mm, tak jak Pani proponuje. W języku mówionym jednak przytoczone zdanie zupełnie mnie nie razi. Znacznie gorzej by było, gdyby wymieniono od, a pominięto do, co czasem widać w ogłoszeniach i na drzwiach sklepów: „Otwarte od 10–18”. Tu należy się zdecydować na jedno z dwojga: „Otwarte od 10 do 18” albo „Otwarte 10–18”.
Mirosław Bańko