od… do…

„Impreza odbędzie się w dniach 28 lutego – 3 marca”. W pisowni mnie to nie razi, ale w mowie tak – uważam, że lepiej brzmi „od 28 lutego do 3 marca”. Kiedy pierwszy wariant jest poprawny i czy w ogóle?
Ale jeszcze druga rzecz: słowa „Impreza odbędzie się…” kojarzą się z konkretnym terminem, a nie z przedziałem czasowym. „Impreza potrwa…” – to z kolei trwa i potrwa DO, a nie OD – DO. A „będzie miała miejsce” jest urzędowe. Jak to najzgrabniej sformułować?
Przykład podany na początku Pańskiego listu rzeczywiście gorzej brzmi, niż wygląda, niemniej jednak jest poprawny. Odczytać go można następująco: „(…) w dniach (*) dwudziesty ósmy lutego (*) trzeci marca”, gdzie (*) oznacza pauzę w wypowiedzi. Byłoby znacznie gorzej, gdyby ktoś napisał: „(…) w dniach od 28 lutego – 3 marca”, krzyżując dwie konstrukcje: przyimkową (od… do…) i bezprzyimkową, zawierającą myślnik albo półpauzę.
Jeśli chodzi o drugą kwestię, to nie widzę problemu. Są imprezy wielodniowe i te mogą trwać OD – DO i mogą odbywać się OD – DO. Do dwóch pierwszyzh możliwości, wymienionych przez Pana, można dodać jeszcze wariant niedokonany: „Impreza będzie trwać od… do…”. Ostatnia rozważana konstrukcja, tzn. „będzie miała miejsce”, brzmi rzeczywiście dość urzędowo, co nie zachęca do udziału w imprezie.
Mirosław Bańko, PWN