odmiana nazw liter

Nazwy liter greckich mają różne rodzaje i niektóre są odmienne, a przy wszystkich nazwach liter polskich słowniki podają, że są rodzaju nijakiego i nieodmienne. Choć nie tak do końca – proszę porównać zet w USJP (ndm) i w Wielkim słowniku ortograficznym PWN (zeta, zecie, zetów a. ndm). Stąd moje pytanie ס czy można pisać o esach? Czy można pisać: dwa ery z trzema efami i bez żeta?
Na pewno nieodmienne są litery o nazwach a, be, ce i kilkanaście innych. Z kolei nie ma żadnych przeszkód, by odmieniały się te, których nazwy kończą się na spółgłoskę, czego dowodzi frazeologizm esy-floresy. Faktem jest jednak, że do odmieniania tych nazw będziemy skłonni raczej tylko w języku potocznym. Możemy więc napisać dwa ery z trzema efami i bez żeta, pamiętając jednak, że nie są to formy neutralne.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski