odmiana nazwisk jednosylabowych

Witam państwa.
Mam pytanie dotyczące popularnej w poradni sprawy odmiany nazwisk. Mój kolega noszący nazwisko Chwiej twierdzi, że nazwiska tego się nie odmienia, ponieważ jest jednosylabowe. Ja nie widzę jednak żadnych problemów w kwestii odmiany tego nazwiska, nie rozumiem więc czemu miałoby być ono nieodmienne. Bardzo prosiłbym zatem o wyjaśnienie tej sytuacji.
Mam nadzieję, że nie popełniłem w tym pytaniu żadnych błędów :)
Pozdrawiam, Michał
Może Pan zapewnić swojego kolegę, że jego nazwisko odmienia się nie gorzej niż np. dwusylabowe nazwisko Pociej, które nosił pewien podlaski szlachcic, za młodu kalwin, później unita, metropolita kijowski. Nazwisko jego odmieniamy, o czym informuje pośrednio np. polska Wikipedia, gdzie w haśle Hipacy Pociej czytamy: „21 sierpnia 1609 r. przeciwnicy unii dokonali w Wilnie nieudanego zamachu na życie Pocieja”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski