odmiana nazwisk typu Kościuszko

Nazwiska Kościuszko i Kołodko są odmieniane. Czy również nazwiska dwusylabowe zakończone na o (Stańko, Bańko, Piwko, Kusio) odmieniamy?
Pozdrawiam
W zasadzie tak, w praktyce zaś zachowanie mówiących i piszących zależy od stopnia znajomości nazwiska. Słowniki poprawnej polszczyzny PWN informują, że zwyczaj nieodmieniania mniej znanych nazwisk tego rodzaju można tolerować, byle używać ich z odmienionym imieniem lub tytułem.
Z ciekawości sprawdziłem w wyszukiwarce Google, jak się internauci posługują moim nazwiskiem, i okazało się, że częściej nie odmieniają go niż odmieniają. Nie wydaje mi się, żebym miał na to większy wpływ. Wprawdzie czasem sam podpisuję się w formie nie odmienionej, ale to przecież nie obliguje innych do tego samego. Warto dodać, że na stronie tytułowej słownika Lindego widnieją słowa: „przez M. Samuela Bogumiła Linde”, a dzisiejsza praktyka (nie mówiąc o normie stanowionej przez polonistów) przemawia zdecydowanie za odmienianiem tego nazwiska.
Przy okazji zauważmy, że nie wszystkie nazwiska wymienione w Pana pytaniu odmieniają się tak samo: Kościuszki, Kołodki, Stańki, Bańki, Piwki, ale Kusia. Twardotematowe odmieniają się więc jak rzeczowniki żeńskie (Kościuszko jak duszka, Kołodko jak łódka), miękkotematowe zaś jak męskie (Kusio jak misio, Puzio jak Józio).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski