odmiana nazwisk

Mam pytanie bardzo ogólne, ale dla mnie bardzo ważne, dlatego, że w swojej pracy często wykonuje dyplomy i cały czas mam problem z odmianą nazwisk… Dlatego bardzo prosze o przesłanie mi informacji na ten temat, a w szczególności interesuje mnie odmiana nazwisk obcego pochodzenia, szukam na ten temat wszystkiego, gdyż ostatnimi czasy jest to moja zmora:)
Z góry bardzo dziękuję za udzielenie mi informacji! I pozdrawiam Całą redakcję,
Ewelina Jakubiec
Hasło nazwiska w naszych słownikach poprawnej polszczyzny ma kilkanaście stron. Fragment poświęcony odmianie nazwisk w Słowniku nazw własnych Jana Grzeni jest też wielostronicowy. Proponujemy zaopatrzyć się w którąś z tych publikacji. Skoro odmianą nazwisk zajmuje się Pani z racji obowiązków zawodowych, to inwestycja w słownik na pewno nie będzie stracona.
Mirosław Bańko, PWN