odmiana skrótowców

Szanowni Eksperci!
Jak i czy w ogóle należy odmieniać w piśmie skrótowce takie, jak FIFA, UEFA i BAFTA (nagroda filmowa)? W mowie są one dość często odmieniane [w fifie, dla uefy, baftę], ale czy przy pisaniu należy pozostawić je w formie bezwzględnie nieodmiennej, czy jednak można to jakoś zapisać, tak jak się słyszy? Trzeba przyznać, że zapis wielką literą wygląda dość dziwacznie: w Fifie, dla Uefy, zdobyć Baftę.
Mamy dwie możliwości: 1) odstąpić od odmiany tych skrótowców, 2) odmieniać je jak podobnie zakończone rzeczowniki pospolite.
Jeśli chcemy je odmieniać w piśmie, musimy pisać tak: D. FIF-y, UEF-y, BAFT-y, CMs. FIF-ie, UEF-ie, Bafcie, B. FIF-ę, UEF-ę, BAFT-ę, N. FIF-ą, UEF-ą, BAFT-ą. Można też pisać wg wzoru: Fify, Fifie, Fifę, Fifą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski