odmiana złożonych nazw firmowych

W jaki sposób powinno odmieniać się wyrażenie typu Volkswagen Touran, nowy Touran?
W takich złożonych nazwach firmowych odmienia się albo oba wyrazy (np. „Ludzie cenią Toyotę Corollę” ‘marka’ / „Ludzie cenią toyotę corollę” ‘samochód tej marki’), albo tylko nadrzędny (np. Toyotę Corolla / toyotę corolla).
Nie wnikając w szczegóły, podpowiadam, że lepszym rozwiązaniem jest to pierwsze, w związku z tym odmieniamy: Volkswagena Tourana, Volkswagenowi Touranowi, Volkswagenem Touranem, Volkswagenie Touranie (z ewentualną nieodmiennością drugiego członu). W wyrażeniu nowy Touran odmieniamy oba człony.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski