odmieniamy Pietera Bruegla

Szanowni Państwo,
chciałbym zadać pytanie odnośnie wymowy i odmiany nazwiska niderlandzkiego malarza Pietera Bruegela. Od lat spotykam się najczęściej z formą [broigel]. Czy jest ona poprawna? W jaki sposób odmienić to nazwisko? Obrazy [broigla] czy [broigela]?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Norbert
Nazwisko Bruegel (pisane też Breughel) odmieniamy z tzw. ruchomym e, np. Bruegla (Breughla), Brueglem (Breughlem), a wymawiamy tradycyjnie [brojgel], [brojgla], [brojglem], czyli po niemiecku, choć encyklopedie podają wymowę zbliżoną do niderlandziej: [brechel]. Imię malarza nie ma ruchomego e, czyli mówimy Pietera, nie Pietra.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski