odpowiedź na poważnie

Szanowni Eksperci!
Chciałabym poważnie zapytać o na poważnie. Czy taki zwrot jest poprawny? Słyszę go często, nie tylko w tzw. mowie potocznej, ale także w mediach. Porozmawiać na poważnie, zastanowić się na poważnie itp. – czy nie wystarczy samo poważnie?
Z poważaniem,
Iwona
Samo poważnie nie zawsze wystarczy mówiącemu, np. „Chodziłam wtedy z pewnym chłopakiem «na poważnie»” – wyznaje czytelniczka Cosmopolitan i na znak, że użyła zwrotu potocznego, ujmuje go w cudzysłów. Zdanie: „Chodziłam wtedy z pewnym chłopakiem poważnie” miałoby inny sens i trudno by je uważać za udane, ponieważ chodzić poważnie to nie jest to, co cytowana wyżej osoba chciała powiedzieć. Trafniej byłoby zastępować owo na poważnie przez traktując to poważnie, ale taka substytucja byłaby niewygodna, zanadto wydłużałaby wypowiedzi. Na szczęście jest inna możliwość, po którą można sięgać w wypowiedziach oficjalnych: na serio lub samo serio. Na przykład: „Chodziłam wtedy z pewnym chłopakiem na serio”, „Chyba nie mówi Pan tego na serio?”, „Trzeba serio się zabrać do pracy, bo czas ucieka”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski