offset w polityce

Szanowni Państwo!
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie wyrażenia, które dość często pojawiało się w prasie: przedsiębiorstwa offsetowe. Przyznaję się, że ten dziwoląg językowy bardzo mnie irytuje, a co za tym idzie, chciałabym znać inne, poprawniejsze wyrażenie.
W wyrazami sympatii
A.Szpejn
Cytat z Gazety Wyborczej starcza za definicję: „Polski rząd chce, by sprzedawca samolotów dokonał tzw. offsetu, czyli zainwestował w polski przemysł (głównie zbrojeniowy – lotniczy)”. Od słowa offset w tym znaczeniu powstał przymiotnik offsetowy, występujący np. w kontekście rzeczowników oferta i program. Połączenia ze słowem przedsiębiorswto nie spotkaliśmy. Może chodzi np. o polski zakład zbrojeniowy, który miałby skorzystać na offsecie jednej z zagranicznych firm?
Mirosław Bańko