oglądnąć

Witam
Zainteresowało mnie użycie słowa oglądnąć w ogólnopolskim dzienniku (Rzeczpospolita, artykuł „Rekordowe wianki” z 24.06.02). To, jak mi się wydaje, regionalizm i nie jestem pewna, czy można stosować taką pisownię zawsze i wszędzie. Będę wdzięczna za odpowiedź.
J.Ł.
Regionalizmów w zasadzie nie powinno się używać w kontaktach ponadregionalnych, gdyż może to być przyczyną niejasności lub nieporozumień. Małopolskie oglądnąć 'obejrzeć' jest jednak tak znane, że nieporozumień raczej nie wywoła. Na popularność tej formy wpłynęło używanie jej przez pochodzących z Małopolski pisarzy (np. Fredro, Witkacy, Mrożek) i jej obecność w krakowskiej prasie (np. Przekrój, Tygodnik Powszechny).
Mirosław Bańko