oględny

Dzień Dobry Panie Doktorze!

Zwracam się do Pana, ponieważ zastanawia mnie znaczenie słowa oględny, nie w aspekcie wypowiedzi, lecz postępowania. Słowo to, w tym właśnie znaczeniu, przywołał prof. Jacek Hołówka w swym wywiadzie dla Gazety Wyborczej. W słowniku PWN poza typowymi kontekstami użycia tego wyrazu, brak wyjaśnienia, co to słowo oznacza. Będę Panu niezmiernie wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Tomasz Kubalica

Ma Pan na myśli zdanie: „Do pokolenia wojennego wyraźnie dotarło przeświadczenie, że dobra strona natury ludzkiej to mit, a jeśli nawet istnieje, to na pewno nie można na nią liczyć, nie można liczyć na oględne wzajemne traktowanie, a ludzie sobie obcy nie mają właściwie wobec siebie żadnych zobowiązań”? Zazwyczaj mówimy o oględnych wypowiedziach, słowach, sformułowaniach itp., czyli takich, w których ktoś zachowuje umiar i unika ostrych sformułowań. Znaczenie to bywa przenoszone na osoby, które mówią w oględny sposób („Ojciec był zawsze bardzo oględny w słowach i gestach” czytamy w Innym słowniku języka polskiego PWN), i na postępowanie takich osób.

Mirosław Bańko