ojcostwo

Szanowna Poradnio!
Kto ma ojcostwo? Czy przykładowe zdanie powinno brzmieć: „Podawali ojcostwo króla w wątpliwość” czy „Podawali ojcostwo dziecka w wątpliwość”?
Dziękuję za rozwianie wątpliwości.
Dorota
Ojcostwo to bycie ojcem. Nie powiemy, że ktoś „ma ojcostwo”, bo nie można „mieć bycia ojcem”. W wyrażeniu ojcostwo kogoś/czyjeś zaimek wskazuje ojca, nie dziecko. Z dwóch Pani przykładów pierwszy brzmi więc sensownie i oznacza, że ktoś wyrażał wątpliwość, czy król jest ojcem wiadomej osoby. Drugie zdanie sugeruje, że dziecko mogło być czyimś ojcem, prawdopodobnie więc rozmija się z intencją nadawcy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski