okoliczne cokolwiek

Czy błędne jest określenie okoliczna atrakcja (w liczbie pojedynczej)? Ja upieram się, że może istnieć (jedna) okoliczna atrakcja i że okoliczny to niekoniecznie 'otaczający coś, będący okolicą czegoś', ale też 'znajdujący się w okolicy czegoś', mój interlokutor zaś uważa, że coś okolicznego musi otaczać, więc „okoliczne cokolwiek” musi być albo w liczbie mnogiej (okoliczne atrakcje), albo dotyczyć czegoś „mnogiego” (okoliczna ludność).
Pana interlokutor (cóż za wytworna forma!) ma rację: słowo okoliczny występuje głównie w liczbie mnogiej. Jak pokazuje Korpus Języka Polskiego PWN, okoliczna (w lp.) jest zwykle ludność, rzadziej szlachta, jeszcze rzadziej np. biedota lub przyroda, wyraźnie zaś obco brzmi zdanie „Weszła jakaś okoliczna prostytutka w pantoflach na bardzo wysokich obcasach” (Andrzej Bobkowski, Szkice piórkiem). Inne formy liczby pojedynczej tego przymiotnika są też rzadkie, a jeśli już pojawia się on w tej liczbie, to zwykle w kontekście rzeczownika zbiorowego.
Mirosław Bańko, PWN