około

Które sformułowanie jest lepsze: z około dwadzieściorgiem dzieci czy z około dwadzieściorga dzieci? Lepiej brzmi pierwsze, ale przecież po około stawia się dopełniacz.
„Z około dwadzieściorga dzieci można wybrać najmłodsze”. Takie zdanie nie budzi wątpliwości, gdyż liczebnik w formie dopełniacza realizuje tu zgodne wymagania przyimka z (z czego) i słowa około (około czego). Gdy jednak przyimek rządzi innym przypadkiem, np. narzędnikiem, jak w pierwszym Pana przykładzie, powstaje wątpliwość, z czym ma się uzgadniać wyraz zależny, w tym wypadku liczebnik. Spotkać się z około dwadzieściorga dzieci to moim zdaniem konstrukcja wykolejona, skłonny jestem aprobować zwrot spotkać się z około dwadzieściorgiem dzieci, w którym około nie jest już przyimkiem (nie rządzi), lecz partykułą, a liczebnik podporządkowuje swoją formę wymaganiom przyimka z (zob. (Mały) Słownik wyrazów kłopotliwych, hasło około, ponad). W niektórych wydawnictwach poprawnościowych doradza się jednak czytelnikom, aby w ogóle unikali tego rodzaju konstrukcji i zamiast około pisali mniej więcej albo plus minus, co jest trochę potoczne, ale za to gramatycznie bezproblemowe.
Mirosław Bańko, PWN