określenia czasu

Jak wytłumaczyć dziecku (dziecko ma lat kilkanaście), że określenia czasu: za czterdzieści dwunasta, piędziesiąt po dziesiatej są niepoprawne? W słownikach nie znalazłam żadnych uwag na ten temat. A może to ja nie mam racji i te określenia są poprawne?
Pozdrawiam.
W języku oficjalnym mówimy np. „Jest godzina dziesiąta pięćdziesiąt”, potocznie natomiast „Jest za dziesięć jedenasta”. Konstrukcja używana w oficjalnej polszczyźnie ma tę zaletę, że nie zmienia się zależnie od liczby minut, ponieważ zawsze określa czas według pełnej godziny poprzedzającej. Konstrukcja potoczna natomiast się zmienia, ponieważ mówiący określają czas według tej pełnej godziny, która jest bliżej. Stąd za dziesięć dziesiąta, ale dziesięć po dziesiątej.
Mirosław Bańko