online

Bardzo proszę o skomentowanie pisowni online (tak znajduję w „Gazecie Wyborczej”, podczas gdy „Rzeczpospolita” optuje za wersją on line, a w Internecie spotykam jeszcze jedna wersje – on-line). Tymczasem ofert online na rynku pojawia sie coraz wiecej…
Urszula Karczewska
W ostatnim zdaniu sama Pani dokonała wyboru i nam się ten wybór podoba. „The New Oxford Dictionary of English” też podaje tylko pisownię łączną. W polskich tekstach natomiast jest różnie: najczęściej online, rzadziej on-line, jeszcze rzadziej on line. Wynika stąd, że „Gazeta Wyborcza” pisze tak, jak chce większość czytelników.
Mirosław Bańko