open access

Szanowni Państwo!
Czy Open Access zawsze i bezwzględnie piszemy wielkimi literami?
Wyrażenie to oznacza możliwość bezpłatnego korzystania z pewnej liczby publikacji dostępnych w Internecie (przy czym odbywa się to z poszanowaniem praw autorskich). Jest to wyrażenie pospolite, a więc nie ma powodu, by pisać je wielkimi literami. Owszem, bywa ono też używane w roli nazwy własnej, dla oznaczenia ogółu publikacji udostępnionych w tym trybie, a wtedy wielka litera ma uzasadnienie. Zwykle jednak wielką literą piszemy je w rozbudowanych nazwach własnych, np. Budapest Open Access Initiative, co oczywiste.
W razie wątpliwości zapis małymi literami najlepiej uznać za podstawowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski